İstanbul'u ilk kuşatan padişah kimdir?
Haber
17 Haziran 2021 - Perşembe 10:10 Bu haber 254 kez okundu
 
İstanbul'u ilk kuşatan padişah kimdir?
KÜLTÜR Haberi
İstanbul'u ilk kuşatan padişah kimdir?

İstanbul'u ilk kuşatan padişah kimdir?

 

İstanbul, tarih boyunca birçok kral ve padişah tarafından kuşatılmıştır. İstanbul'u ilk kuşatan fakat buna karşın alamayan padişah kimdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Farklı ülkelerde ve Osmanlı İmparatorluğunda İstanbul'a birçok isim verilmiştir. O isimlerden bazıları şunlardır: 1- Konstantiniyye 2- Asitan 3- Dersaadet 4- İslambol 5- Konstantinopolis 6- Nova Roma

 

 İstanbul'u İlk Kuşatan Padişah Kimdir?

 

 İstanbul, tarih boyunca birçok ordu tarafından kuşatılmış, birçok ülkenin egemenliğine girmiştir. Bunun en büyük nedeni bu kentin jeopolitik konumudur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir geçiş yeri olan İstanbul, Antik Yunan döneminden bu yana ticaretin merkezi olmuştur. Bu kentte ticaretin gelişmiş olması, bilim, sanat ve kültür gibi alanlarda ilerleme sağlamıştır.

 

 Osmanlı döneminde de birçok padişah İstanbul'u fethetmeye ve Osmanlı İmparatorluğunun topraklarına katmaya çalışmıştır. İlk kez İstanbul'u kuşatan fakat başarılı olamayan padişah Yıldırım Beyazıt'tır.

 

 1391 yılında Yıldırım Beyazıt, Bizans İmparatorluğuna elçi gönderip İstanbul'da bir cami inşa edilmesi talebini iletti. Bu talep reddedilince 1391 yılından 1400 yılına kadar 9 yıllık süreçte, İstanbul 4 kez kuşatıldı.

 

İstanbul'u İlk Kuşatan Fakat Alamayan Padişah Kimdir?

 

 13 yıl boyunca tahtta kalan Yıldırım Beyazıt, dört kez fethetmeye çalışsa da İstanbul'u alamamıştır. Bunun en büyük nedeni 14. yüzyılda Osmanlı Devletinin donanmasının güçlü olmaması ve İstanbul'un sadece karadan kuşatılmıştır.

 

 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u hem karadan hem de denizden kuşatarak şehri, Osmanlı Devletinin topraklarına katmıştır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul'u, ilk, kuşatan, padişah, kimdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı