Gündem | İBB'ye 655 milyon avro dış borçlanma yetkisi verildi | Eyüpsultan Haber
Haber
16 Eylül 2021 - Perşembe 17:25 Bu haber 375 kez okundu
 
Gündem | İBB'ye 655 milyon avro dış borçlanma yetkisi verildi | Eyüpsultan Haber
İBB Meclisi, Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezinde Meclis 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı Başkanlığında toplandı.
İSTANBUL Haberi
Gündem | İBB'ye 655 milyon avro dış borçlanma yetkisi verildi | Eyüpsultan Haber

İBB'ye 655 milyon avro dış borçlanma yetkisi verildi

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi daha önce 565 milyon avro borçlanma izni verdiği üç metro projesinin devamı için başkanlık makamına 655 milyon avro + KDV ve sigorta prim tutarınca daha borçlanma yetkisi verdi.

 

İBB Meclisi, Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezinde Meclis 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı Başkanlığında toplandı.

Mecliste İBB'nin Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Mahmutbey- Bahçeşehir ve Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro projeleri için dış borçlanma talepleri gündeme geldi.

İBB, 2019'da 175 milyon avro dış borç alınan Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu çalışmalarının devamı için 225 milyon avro + sigorta prim tutarınca dış borçlanma yapılabilmesi için meclisten yetki istedi.

Teklifi değerlendiren komisyon raporunda ise İBB'nin kanuna göre 32 milyar 354 milyon lira olan borç limitini aşarak toplam 41 milyar 731 milyon 860 bin lira borçlandığı hatırlatıldı.

 

"Metrolar bu meclisten geçerken CHP ve İBB Başkanı 'hayır' demişti"

AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, borçlanmalarla ilgili söz alarak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun borçlanma taleplerinin uzun süredir engellendiği yönündeki sözlerini hatırlatarak bugün 3 metro için borçlanma tekliflerini geçirdiklerini söyledi.Metro borçlanmalarının yakın dönemde geldiğini bildiren Göksu, "Bu borçlanmalar bize temmuz toplantısında getirildi. Ağustosta meclis toplanmadı, bu ay karara bağlıyoruz.

 AK Parti olarak siyasi varlığını millete hizmet olarak adamış bir siyasi hareket olarak İstanbullulara yapılacak hizmeti bırakın engellemeyi en hızlı şekilde yapılmasını için çalışırız. Şu anda İstanbul'un her tarafında aynı anda 10 metro yapıyoruz diyenlere sesleniyorum. Bu metrolar bu meclisten geçerken CHP ve o zaman o grubun içinde var olan İBB Başkanı 'hayır' demişti. Bunu aziz İstanbulluların vicdanına havale ediyorum." şeklinde konuştu.

 

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı ise metro gibi büyük projelerin tek partinin düşüneceği bir çalışma olmayacağını ifade ederek el birliği ile yapılması gerektiğini söyledi.

Subaşı, şunları kaydetti:"Böyle projelere CHP'nin AK Parti'nin projesi demek de hatalıdır. Bunların bazıları AK Parti zamanında başlandı, belli bir yüzde ile aldık. Belki biz de belli bir yüzde ile tamamlayacağız. Sonuçta millet kazanacak. Geçtiğimiz dönemde hayır dediğimiz maddeler vardır. Biz hakkında bilgi sahibi olmadığımız maddelerle ilgili hayır oyu kullanırdık. Bu üç dosya için AK Parti grubuna teşekkür ederim."

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul, Büyükşehir, Belediyesi, İBB, borçlanma, izni, verdiği, sondakika, haber, gündem, eyüpsultan, haber eyüp, eyüp haber,eyüpsultan haber
Yorumlar
Haber Yazılımı