EYUPSULTAN’LILARA SAHİL CEZASI
Haber
23 Temmuz 2021 - Cuma 15:49 Bu haber 1494 kez okundu
 
EYUPSULTAN’LILARA SAHİL CEZASI
Eyüpsultan sahilinde, tramvayın açılışından sonra yapılan sahil düzenlemesi ilçe sakinlerine bu kadar da olmaz dedirtti.
EYÜPSULTAN Haberi
EYUPSULTAN’LILARA SAHİL CEZASI

EYUPSULTAN’LILARA SAHİL CEZASI

 

EYÜPSULTAN SAHİL DÜZENLEMESİ TAM BİR FİYASKO

 

Eyüpsultan sahilinde, tramvayın açılışından sonra yapılan sahil düzenlemesi ilçe sakinlerine bu kadar da olmaz dedirtti.

Yıllarca Tramvay inşaatı çilesi çeken Eyüpsultan’lılar tramvay açıldıktan sonra şoka uğradı. Sahil düzenlemesi o kadar kötü yapıldı ki, tramvay hattından geri kalan sahil tam bir betona dönüştü.

 

2019 yılında İstanbul Tersanesi temel atma proğramına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İBB başkanı Mevlüt Uysal ve İBB başkan adayı Binali yıldırım katılmışlardı.

 

Eyüpsultan’dan Eminönü’ne kadar bütün sahil kesintisiz İstanbulluların emrinde olacak. 

Törende bir konuşma gerçekleştiren TBMM Eski Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, “Bugün tarihi bir gün. 558 yıl sonra bu bölge artık İstanbul’un bilim kültür sanat merkezi haline gelecek. Burada yapılan tesislerle İstanbul’un marka değeri artacak ve turizm gelirleri artmış olacak. Çevreye duyarlı bir çalışma yürütülecek. Yeşil alanlar korunacak, tabiatla barışık bir proje gerçekleştirilecek. 100-150 yıllık ağaçlar yaşatılacak. Tersanenin alametifarikası olan büyük vinçler örnek olarak bulunacak.

Bunun yanında Çorlulu Ali Paşa Camisi, hamamı, şadırvanı, idare binası gibi tarihi önemi olan eserler ihya edilecek. Yani Karaköy’den çıkacak, Şişhane, Kasımpaşa, Hasköy, Sadabad’dan dönecek, Eyüpsultan’dan Eminönü’ne kadar bütün sahil kesintisiz İstanbulluların emrinde olacak.

Öncelik sahil vatandaşların. Haliç’in her iki tarafı bir yaşam alanı haline gelecek. İstanbulluların nefes almak için hoşça vakit geçirmek için gelecekleri bir mekan haline gelecek. Geceleri ışıl ışıl gündüzleri yemyeşil bir haliç olacak. Tüm bu yatırımlarla haliç turizm merkezi ve çekim merkezi olacak” ifadelerini kullanmıştı.

 

Eyupsultan’lılar bu konuşma karşısında sonrası çok sevinmiş ve böyle bir sahil hayal etmişti.

İBB başkanı olarak Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesi bile Eyüpsultan sakinlerinin bu sevincine engel olmamıştı. Netice de projeler nasıl olsa aynen devam eder düşüncesi hakimdi.

 

Ama hiç öyle olmadı. Değil, boydan boya sahili dolaşmak, kesintisiz bir şekilde Eyüpsultan’dan Alibeyköy’e kadar bile yürümek hayal oldu. Şimdilerde nefes almak ve yürüyüş yapmak için sahile inenler şaşkın. Çim yerine beton dökülen boş alanlar, beton oturma yerleri, yeşilin yok edilişi, sahildeki çarpık yapılaşma herkesi şaşkına çeviriyor.

 

Haliç köprüsünden başlayarak, Eyüp’ten Alibeyköy’e kadar uzanan sahil şeridinin peysaj düzenlemesini ve sahil şeridindeki çarpık yapılaşmayı tam bir fiyasko olarak değerlendiren ilçe sakinleri, şikayetlerini dile getirerek; “ İBB başkanı Ekrem İmamoğlu ne yapmaya çalışıyor anlam veremiyoruz. Bizim sahilde gezinmeye, sahilde oturmaya hakkımız yokmuş gibi bir düzenleme yapılıyor. Düşününce sanki ilçe halkına ceza veriliyor fikrine kapılıyoruz” dediler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: EYUPSULTAN’LILARA, SAHİL, CEZASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı