Eyüpsultan Belediyesi'nden Sergi açılışı
Haber
25 Haziran 2021 - Cuma 09:05 Bu haber 286 kez okundu
 
Eyüpsultan Belediyesi'nden Sergi açılışı
- Haberi
Eyüpsultan Belediyesi'nden Sergi açılışı

Eyüpsultan Belediyesi İslam Sanatında Geometrik Desenler Sergisi’ne ev sahipliği yaptı.

 

Şehir ve Medeniyet Okulu’nun 2020-2021 eğitim döneminde İslam Sanatında Geometrik Desenler Atölyesine katılan öğrencilerin çalışmalarının yer aldığı sergi Eyüpsultan Belediyesi Başkanlık Binası Fuaye alanında açıldı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’in katılımıyla açılan sergide, eserlerde yer alan tüm çizimler Serap Ekizler Sönmez tarafından cetvel-pergel konstrüksiyonu ile yapılan çözümlemelerle çizildi.

 

Deniz Köken açılış konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye’de ve bizim İslam coğrafyasındaki eserlerden de burada sergileniyor olabilmesi demek ki bize daha büyük sergi alanları lazım, biz bunu buradan anlıyoruz. Daha çok araştırma akademik bazda araştırma geliştirme yapılabilecek kurs merkezleri yapmamız gerekiyor.

Aslında geçmişte yapılan o güzel şaheserlerin içinden küçük bölümleri alıp insanların kullanımına sokmak önemli. Kimse Siirt'teki Ulu Cami’ye gidemez, ama oradaki bir deseni burada tabloda görüp onun eğitimini alıp yaptığında, bir dostuna verdiğinde ya da evine astığında farklı bir şey ortaya çıkıyor.

Biz bütün sanatları geometrik desenler çalışmasıyla bir araya toplamış olduk. Yaklaşık 40 öğrencimiz çalışmış, 20’nin üzerinde eserlerden yararlanılmış ve ortaya çok farklı bir mozaik çıkmış.