Dünya | Dünyanın en ürkütücü 10 şehri! Listede Türkiye'de var | Eyüpsultan Haber
Haber
19 Eylül 2021 - Pazar 12:16 Bu haber 563 kez okundu
 
Dünya | Dünyanın en ürkütücü 10 şehri! Listede Türkiye'de var | Eyüpsultan Haber
Dünyada hayalet şehirlere dönmüş bazı şehirler var ve bunlar şu anda tüyler ürpertici durumda.
KÜLTÜR Haberi
Dünya | Dünyanın en ürkütücü 10 şehri! Listede Türkiye'de var | Eyüpsultan Haber

Dünyanın en ürkütücü 10 şehri! (Bir tanesi Muğla'da)

 

Dünyada hayalet şehirlere dönmüş bazı şehirler var ve bunlar şu anda tüyler ürpertici durumda.

 

Kimisi nükleer felaket, kimisi savaş kimisi kaynakların tükenmesi sebebiyle terk edilen onlarca hayalet şehir var yeryüzünde. Dünyanın dört bir yanından hayalet şehirlere ve hikayelerine bakacağımız bu haberimiz, insanların anlayamadığı ya da açıklayamadığı şeyleri doğa üstü güçlere yorma meylini bir kez daha gözler önüne seriyor.

 

En ilginç hayalet şehirler

Pripyat/Ukrayna

Belchite/İspanya

Hashima Adası/Japonya

Ordos Kangbashi/Çin

Port Arthur/Avustralya

Al Jazirah Al Hamra/Birleşik Arap Emirlikleri

Romagnano Al Monte/İtalya

Centralia/ABD

Kantubek/Özbekistan

Kitsault/Kanada

Picher/ABD

Kayaköy/Türkiye

 

ÇERNOBİL'İN EN YAKIN TANIĞI PRİPYAT

Tarihteki en meşhur insan kaynaklı afetlerden biri olan Çernobil nükleer felaketi, Ukrayna’nın Pripyat kentini hayalet şehre çeviren olay. Bir zamanlar 49 bin kişinin yaşadığı şehir, nükleer felaketin ardından 36 saatte boşaltılmıştı. Şimdi sadece vahşi hayvanların ya da meraklı turistlerin uğradığı kent, tarihte bir noktada donmuş kalmış gibi. Postanesinde gönderilememiş mektuplar, okullardaki sınıflarda hiç gelmeyecek öğrencileri bekleyen oyuncaklar ve kitaplar.

 

 

İÇ SAVAŞIN YIKIMA SÜRÜKLEDİĞİ SOKAKLAR: BELCHİTE/ İSPANYA

1936-1939 yılları arasında İspanya İç Savaşı sırasında İspanya’daki Belchite kenti iki farklı görüşten grubun çapraz ateşi altında kaldı. Başlangıçta Ulusçuların kontrolü altında olan Belchite, 24 Ağustos-7 Eylül 1937 arasında yaşanan uzun kuşatmanın ardından Cumhuriyetçilerin egemenliği altına girdi. Tamamen harabeye dönen şehir, o günlerin asla unutulmaması için olduğu gibi bırakıldı.

 

 

 

HAYALET BÖLGE! HASİMA ADASI/JAPONYA

Japonya’daki Hashima Adası olarak da bilinen Battleship Adası, Nagasaki’nin 15 kilometre kadar açığında terkedilmiş bir hayalet ada. 1887-1974 yılları arasında kömür madenciliği tesisi olarak kullanılan adada çıkarılacak kömür kalmayınca tesis kapatıldı. Doğal afet gibi bir durum olmadığı için madende çalışanların eşyalarını toplayıp öyle dönmesi mümkündü ama nedense öyle olmadı.

Çünkü çalışanlara ana karaya dönebilecekleri ve işlerine devam edebilecekleri ancak “önce gelen kapar” durumu olduğu söylendi. İşçiler de üstlerindeki kıyafetler hariç her şeylerini arkalarında bırakarak döndü. Hayalet ada 2009’a kadar terkedilmiş haldeydi. Ta ki farklı tecrübeler peşindeki turistlere ve James Bond’un Skyfall filmine ev sahipliği yapmaya başlayana kadar.

 

 

BÜYÜK BEKLENTİLERLE KURULAN ORDOS KANGBASHİ/ÇİN

Çin’deki Ordos Kangbashi kenti, 2004 yılında günümüz dünyasının parlayan bir şehri olma iddiasıyla kurulmuştu. Dünya standartlarında mimariye, şatafatlı plazalara, stadyumlara ve çok daha fazlasına sahip şehir, 300 binden fazla insanın yaşayabileceği kapasitedeydi. Ancak sebebi her neyse, insanların pek ilgisini çekmemiş olacak ki sadece 70 bin kadar kişi ilgilendi.

Zaman içinde o insanlar da şehirden ayrıldı ve şehir iflas etti.