Dar’ül-Hadis Medresesi Mescidi
Haber
01 Nisan 2021 - Perşembe 08:16 Bu haber 598 kez okundu
 
Dar’ül-Hadis Medresesi Mescidi
Beşir Ağa Medresesi Mescidi de denir. Haydar Baba Caddesi ile Baba Haydar Mektebi Sokağının birleştiği yerde ve sokağın sol köşesindedir
KÜLTÜR Haberi
Dar’ül-Hadis Medresesi Mescidi

Dar’ül-Hadis Medresesi Mescidi

 

Beşir Ağa Medresesi Mescidi de denir. Haydar Baba Caddesi ile Baba Haydar Mektebi Sokağının birleştiği yerde ve sokağın sol köşesindedir. Sol tarafında ve biraz ileride Baba Haydar Camii, sağ ileride ise Şeyhülislam Mustafa Efendi Tekkesi Mescidi vardır.

 

Hadika yazarı meşhur eserinde şu bilgiyi vermiştir:

"Banisi, Dar'üs-sa'âde Ağası elhac Beşir Ağa'dır. Şeyh'ülherem dahi olmuştur. Hücerât ve mescid dahilinde bir küçük kütüphane ve bitişiğinde iki katlı sıbyan mektebi ve altında çeşme ve sair levazımatı mevcuttur.

 

Cümle kapısının yanında kitabesi olmayan bir çeşme vardır. Çeşmenin üstünde, iki penceresi caddeye diğer iki penceresi avluya bakan fevkani sıbyan mektebi bulunmaktadır. Tonas çatılıdır. Bunun arka tarafında tek kubbeli Dar'ülhadis binası yer almaktadır. Avlu tarafında dört penceresi vardır. Mihrabı yıkılarak kapı haline getirilmiştir.

Esas kapısı doğu tarafında olup bu cihette medrese odaları bulunmaktadır. Altı kubbeli oda ve bunların önünde yine kubbeli ve mermer sütunlu bir revakin bulunduğu dar'ül-hadis duvarında hâlâ mevcut olan ince tuğla kemerden anlaşılmaktadır. Önü genişçe bir avludur.

 

Sıbyan Mektebi ile Dar'ül-hadis, arasında dar bir yol olup Baba Haydar Mektebi Sokağına çıkmaktadır. Mektebin kapısı da bu dar yol üzerindedir.

Dar'üs-Sa'âde Ağası (Kızlar Ağası) olan Hacı Beşir Ağa 1159 C. evvelininin 13'de (3 Haziran 1746) vefat etmiştir. Kabri, Eyüp Cami'i civarında ve şadırvan avlusundan, türbe avlusuna geçerken sol tarafta ve kapının yanındaki türbededir

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dar’ül-Hadis, Medresesi, Mescidi,
Yorumlar
Haber Yazılımı