Altın fiyatlarındaki sert düşüşün nedeni belli oldu
Haber
20 Haziran 2021 - Pazar 10:34 Bu haber 408 kez okundu
 
Altın fiyatlarındaki sert düşüşün nedeni belli oldu
EKONOMİ Haberi
Altın fiyatlarındaki sert düşüşün nedeni belli oldu

Ons altın 1 Haziran-18 Haziran tarihleri arasında yüzde 6.7 değer kaybetti. Gram altındaki düşüş ise yüzde 4.37 oldu. 

 

Altının onsu 1.764 dolara geriledi. Ancak altına ilişkin beklenti sürüyor. Bu beklentileri koruyanlardan biri de Commerzbank.

 

Kurum hedef fiyat önerisinde değişikliğe gitmedi. Şimdilik altında pozitif görüşünü sürdürüyor. 2021 sonunda 2.000 dolar/ons fiyat önerisinde bulunuyor.

Bununla birlikte yılın üçüncü çeyreği için beklentisini 1.900 dolar/onstan 1.850 dolar/onsa revize etti.

 

GRAM VE ONS

Ons altın 1 Haziran-18 Haziran tarihleri arasında yüzde 6.7 değer kaybetti. Gram altındaki düşüş ise yüzde 4.37 oldu. Gram altın dolarla fiyatlandığı için düşüş daha sınırlı oldu.

 

ALTIN FİYATLARI NELERDEN ETKİLENİYOR?

Altına yönelik arz ve talep dengesi fiyatı etkiliyor. Çıkarılan altın miktarı sınırlı düzeyde. Talep yoğunlaştığında arz kısmının sınırlı kalması sebebiyle fiyat yükselebiliyor.

Enflasyondaki artış paranın alım gücünü erittiğinden güvenli liman olarak altına yönelim güçlenirken altının değerini artırır.

Faiz oranının düşük kalması altına yönelimi güçlendirirken beraberinde fiyat artışını getiriyor. Ülkelerin altın rezervi tutması altın fiyatlarına olumlu yansıyor. Beklenmedik doğal afetler, ekonomik hareketlilikler altına yönelimi güçlendirir.

 

PİYASALARDA ŞİMDİ RİSKLER SATILIYOR

Piyasalar olası FED faiz artışını, küresel bazda kırılganlıkları ve emtia rallisinin tersine dönme ihtimalini fiyatlıyor. En fazla etkilenenler borsa ve emtialar. Dolar kuru 8.73 TL’ye çıktı. Altının onsu 1.764 dolar Yurtdışı ve yurtiçinde artan riskler piyasalarda sert dalgalanmaların yaşanmasına yol açıyor. BIST 100 Endeksi, içerisinde sıkıştığı bandı aşağı kırdı. Emtialarda değer kayıplarının artacağı beklentisi altın ile altın bazlı hisseler ve demir çelik sektörü hisselerinde satışları getirdi.

 

DÖRT KRİTİK HİSSE

Yüksek hacimle listede yer alan 10 hissenin dördü ağırlığı en fazla olanlar. Bunlardan Ereğli Demir Çelik’in endeks üzerindeki ağırlığı tek başına yüzde 8. Hisse bu oranla kendisinden sonrakilerle arasında açık ara fark olduğunu gösteriyor.

 

UZUN VADEYİ KAÇIRIYORLAR

Yatırımcılar kısa süreli fiyat hareketlerini izlerken uzun vadedeki getirileri kaçırabiliyor. Son 10 yılda Ereğli Demir Çelik düzeltilmiş fiyatlarla 90 kuruştan 17.79 TL’ye çıktı. Bu süreçte hisse, yıllık bazda yüzde 109 yükseldiği dönemler yaşadığı gibi yüzde 25 düşüşler de gördü.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Altın, fiyatlarındaki, sert, düşüşün, nedeni, belli, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı